מאמרים

מחלות המועברות על ידי יונים לאדם

היונים אהודות על בני האדם ומסמלות אהבה ושלום, אך מנגד במציאות היומיומית הן מהוות מטרד וגורמות לנזקים כבדים מאוד. בנוסף היונה ידועה בהעברת מחלות וזיהומים קשים במיוחד ולכן יש צורך בבקרה, פיקוח והרחקת היונים ממבנים בהם יש מזון ובני אדם. מחלות המועברות מיונים לבני האדם: דררת (פטיסקוזיס)גורם המחלה הוא חיידק תוך תאי- כלמידיה פסיטצי. הסימנים האופייניים ביונים נגועות הם דלקת עיניים המלווה בהפרשות מהעיניים ומהנחיריים, בהמשך הדלקת מתפשטת למערכת העיכול ולאיברים פנימיים נוספים. יונים שהחלימו מהמחלה ממשיכות לשאת את הגורם ולהפיץ את המחלה לצמיתות. חשיבותה המיוחדת של מחלה זו נובעת מהיותה נפוצה מאוד ומדבקת לבני אדם. נמצא כי בארץ 40% מיוני הבר נגועות בדררת. הנגיעות גבוהה יותר בקיץ מאשר בחורף. ההדבקה של בני אדם נעשית ע"י מגע ישיר עם יונה נגועה או עם סביבה מזוהמת, בעיקר ע"י נשימת לשלשת מזוהמת. פאראטיפוסמחלה הנגרמת ע"י חיידקי סלמונלה. קיימים כ 2000 סוגים של חיידקי סלמונלה, רובם פוגעים גם בבני אדם. החיידקים מתקיימים חודשים רבים בלשלשת ובאדמה מזוהמת. תיתכן הדבקה ע"י מגע עם יונה נגועה או עם לשלשת. ביונים המחלה גורמת בעיקר לדלקות פרקים ולכן יש לחשוד ולהיזהר מיונים צולעות ולהזהיר ילדים שמצאו יונים חולות ולא לעודדם לטפל בהן. לעיתים המחלה פוגעת בבני האדם במערכת העיכול, בצורה שמזכירה טיפוס ומכאן שמה. המחלה גורמת לשלשולים קשים עד כדי התייבשות. דלקת ויבריוניתמחלה הנגרמת ע"י חיידק מסוג ויבריו הנקרא קמפילובקטר. המחלה הייתה ידועה בארץ כדלקת כבד בעופות ויונים. לאחרונה מבודד החיידק גם מילדים משלשלים. ההדבקה נעשית ככל הנראה באמצעות מזון  נגוע בצואת יונים או ע"י מגע ישיר עם יונים נגועות. דלקות מוח נגיפיותמספר מחלות נגיפיות הנגרמות ע"י נגיפים מקבוצת הארבו, יכולות להיות מופצות ע"י יונים ולעבור מהן לבני אדם, באמצעות יתושי "המטרד" (יתושי קולקס). המחלות הן קטלניות ומסוכנות מאוד לבני האדם, אולם לא אובחנו עדיין בארץ.  מפגעים מטפילים חיצוניים של יונים: קרדיות (קרציונים)מספר מינים של טפילי עור מוצצי דם זעירים נפוצים מאוד אצל היונים, בעיקר אצל גוזלים. כשעוזבים הגוזלים את הקן, נוטשים אותו גם הקרציונים הרעבים, שמסוגלים לעקוץ גם בני אדם. עקיצותיהם גורמות לגירודים ובמקרים מסוימים לתגובות אלרגיות המתבטאות בדלקות עור המצריכות טיפול רפואי.  

טיפים חשובים לתכנון הגינה המושלמת 

בכדי להגשים את החלום צריך לקחת בחשבון מספר דברים: הצעד הראשון הוא הכנת תכנית אשר תכלול את משאלות הלב של כל בני הבית, כגון: פינת ישיבה ואירוח, פינת משחק לילדים, תבלינים, פרי, מדשאה, גינת ירק, מקום למלונת הכלב, מחסן, חניה לאופניים ועוד.. הכינו שרטוט של מיקום הבית וקווים כללים של שטחי הגינה והתחילו למקם את הדברים. חשוב לזכור שרוב הפעילויות הנעשות בחוץ קשורות לפעילויות הנעשות בתוך הבית ויש לתכנן אותן בהתאם. כך, למשל, פינת האירוח בגינה היא הרחבה של חדר האורחים, ולכן יש למקם אותה בצמוד לכניסה אליו. דוגמא נוספת, גן הירקות והתבלינים רצוי שיהיה בזיקה ישירה למטבח וכד'. הקשר לבית – במצב האידיאלי ייעשה תכנון הבית והגן בו זמנית. כך אפשר להגיע בקלות לתכנון מוצלח של מערכת הקשרים בין החוץ והפנים. אך גם במצב בו הבית כבר קיים ניתן להתאים את מערכת השטחים הפתוחים לבית. יש לשאול שאלות רבות כגון היכן היציאה לחצר? היכן החלונות ומה גובהם? חשבו מה ברצונכם לראות מהחלון? האם אתם רוצים חדרים שטופי שמש או מוצלים? שאלות אלו עוזרות בשלב מאוחר יותר לדעת אילו סוגי צמחים או עצים כדאי לבחור והיכן למקם אותם בהתאם לרצונות.  הגורמים המרסנים: תקציבגובה התקציב ישפיע על תכנון הגינה בכמה אופנים: חלק מהגינה מורכב מחומרים כגון ריצוף, גידור, תאורה ריהוט ועוד. לחומרים אלו משקל גדול בעלות הקמת הגינה. לכן, יש להתאים את סוג החומר והכמות הכללית שלו לתקציב. גודל הצמחיםרבים שואפים לגינה "אינסטנט". אפשר לשתול בגינה עצים בוגרים ולפרוש שטיחי דשא מוכנים, אך מחירם של אלה גבוה ממחירי החלופות האחרות. סוגי צמחיםישנם צמחים שגרתיים וישנם צמחים ייחודיים גם המחירים הם בהתאמה ועל כן יש לאזן בכמויות לפי התקציב. ביצוע בשלביםאם אין באפשרותכם לבצע את כל המתוכנן בגן בעת ובעונה אחת, יש לשקול מהם סדרי העדיפויות בהתאם למגבלות התקציב צריכת מיםכל גינה דורשת השקיה, שפירושה חשבון מים שוטף לתשלום. מעבר להתקנת מערכת מים נכונה, יש מספר אפשרויות לחסכון במים למשל, לבחור צמחייה המסתפקת בכמות מים נמוכה יחסית לצמחים "זוללי" מים. תחזוקהחשוב להתאים את תכנון הגינה לרמת תחזוקה ריאלית. במקרים בהם אין התאמה נכונה הגינה אינה תראה כפי שתרצו לאחר זמן קצר מאוד. אקליםבתכנון הגינה יש להביא בחשבון את נושא האקלים ומזג האוויר באזור המגורים. שכן לא כל סוגי הצמחים והעצים נועדו לכל סוגי האקלים, בנוסף שימו לב לכיווני רוח במידה ואתם מעוניינים ברוח הערב המערבית חשוב לא לטעת עצים שיחסמו אותה. לעומת זאת באזורים עם רוחות חזקות אפשר ליצור שוברי רוחות כדוגמת שורות ברושים. בתכנון הגינה הביאו בחשבון מלכתחילה את הצורך במיקום תשתיות ואלמנטים בנויים כגון מיקום מערכת ההשקיה, עמודי התאורה ועוד. אם תתכננו את הגינה שלכם ותתחשבו בכל הטיפים הכתובים כאן תוכלו להגיע לתוצאות מספקות מאוד וליהנות מהגשמת חלומכם. בהצלחה!

מטרד היונים והרחקת יונים

יונים מהוות מטרד קשה מאוד הן בבתים פרטיים והן במוסדות ציבוריים. הן מקננות בחלונות, בגגות ובפתחים שונים בהם יש מזון. גורמות לרעשים חזקים של חביטת כנפיים והמיית יונים בשעות מוקדמות של בוקר, מעבירות מחלות קשות ולכלוך רב. חשוב מאוד להסתיר מקורות אוכל העלולים להוות משיכה ליונים, לאטום פתחים בגגות מבנים, דרכם היונים יכולות להכנס ולקנן, ולהציב רשתות במקומות הנדרשים. יש לוודא כי מבני המגורים, גני הילדים, בתי החולים וכל שאר המבנים מטופלים ומתוחזקים כראוי וזאת על מנת למנוע את קינון היונים והעברת מחלות. אנו בתדביר מציעים את מגוון הפתרונות המתאימים לבתים פרטיים, בנייני קומות ומקומות ציבוריים כגון בתי חולים, מפעלים ומשרדים.

איך נימנע מפגעי נחשים בסביבתנו

נחשים נחשבים לערך טבע מוגן ולפיכך חל איסור לפגוע בהם או לצוד אותם ללא היתר מיוחד מרשות הטבע והגנים. נושא לכידת הנחשים הינו רגיש ביותר ולכן מתבצע רק על ידי מוטי חסון הבעלים של תדביר ובעל היתר מיוחד מרשות הטבע והגנים ללכידת נחשים. שירות לכידת הנחשים נעשה במקצועיות ובזהירות רבה תוך תיאום עם פקח מרשות הטבע והגנים על מנת לשחרר את הנחש בסיום הלכידה באזור לא מיושב. השירות עם מענה מקצועי מהיר ובטוח 24 שעות ביממה. הנחשים המסוכנים המצויים בארץ ישראל הם: הצפע הארצישראלי, האפעה המגוון, צפע החרמון, שרף עין גדי, הפתן השחור, שפיפון הנגב, שני מיני העכן ושני המינים של תלום הקשקשים. נחשים בסביבת מגורים או בסביבת מקום העבודה כגון מפעלים או משרדים עלולה להוות סכנה לאדם. על כן חשוב לשמור על הדברים הבאים: - סילוק מצבורי גרוטאות- השמדת עשבי בר הגדלים פרא בחצרות הבתים, מפעלים ומקומות ציבוריים- איטום מבנים- הדברת מכרסמים סמוך למבני מגורים אם ראיתם נחש אל תהססו, גלו יוזמה והזעיקו עזרה מקצועית (טל. חירום 052-8149750), מהירה ובטוחה עבורכם ועבור סביבתכם. אנחנו נהיה שם בשבילכם.

לחימה במזיקים

לחימה במזיקים אינה רק ביצוע פעולות הדברה תוך שימוש בחומרים כימיים, אלא ממשק המשלב שיטות שונות למניעת והדברת המזיקים.ממשק זה הנקרא (IPM Integrated Pest Management) מאפשר להפחית את כמות הריסוסים הרעילים לסביבה, מונע היווצרות של עמידות המזיק בפני החומר ומשיג הצלחה לטווח ארוך. בתדביר אנו מספקים שירותי הדברה נגד כל סוגי המזיקים והמכרסמים (חולדות, עכברים) ופועלים לפי שיטת IPM. ההדברה נעשית תוך שימוש בחומרים מאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה. ההדברה ללא ריח וידידותית לסביבה. כמו כן נעשה שימוש בג'לים מתקדמים ובמלכודות שונות אשר מפחיתות את הצורך בריסוס. תדביר מתמחה בהדברה אורגנית תוך שימוש בחומרים טבעיים ואורגניים בלבד, כלל האנשים וחיות המחמד יכולים להמשיך ולשהות במקום בזמן הריסוס, המדביר אינו חובש מסיכה וריח החומר נעים במיוחד. מקומות כגון מסעדות מאפיות, מפעלים וכל תחום תעשיית המזון מחויבים לפי הוראות משרד הבריאות היות תחת פיקוח תברואתי ולקבל אישור מיוחד. כמו כן בתים פרטיים ובנייני מגורים אשר סובלים ממזיקים שונים זקוקים לשירותי הדברה מקצועיים. כולנו יודעים שהעולם נמצא במגמת חיזוק השמירה על הסביבה וכדור הארץ, גם אנחנו בתדביר יודעים זאת ועושים הכל בכדי לאפשר לתהליך הזה להצליח. 

שיטות הדברה והרחקת מזיקים

כיום יש מספר שיטות וסוגי הדברה בהן נעשה שימוש, בתדביר אנו משתמשים בחומרים ובשיטות ההדברה המתקדמות ביותר: הדברה על ידי ג'ל  כיום ניתן לבצע הדברה לנמלים ולתיקנים בעזרת מזרקי ג'ל המהווים פיתיון מורעל למזיקים הנ"ל והם מתאימים במיוחד לחנויות מזון, מסעדות ועסקים פעילים במשך רוב שעות היממה מפני שהם אינם מצריכים פינוי של המקום מאדם. בתדביר אנו משתמשים בג'לים אלו ובעזרתם מגיעים לתוצאות מקסימליות. הדברה אורגנית שימוש בחומרים טבעיים ואורגניים בלבד, כלל הדיירים וחיות המחמד יכולים להמשיך ולשהות במקום בזמן הריסוס, המדביר אינו חובש מסיכה וריח החומר נעים במיוחד. בתדביר אנו מקצים מרסס נפרד להדברת האורגניות על מנת לשמור על טוהר השיטה. חמר ההדברה האורגנית הוא יקר יותר משאר חומרי ההדברה בשל ייחודו. הדברה על ידי רעלים מוצקים שיטה זו שמישה בעיקר להדברה נגד מכרסמים כגון עכברים וחולדות. שיטה זו יעילה במקרים בהם יש כמות מסוימת של מכרסמים שיש להרחיק ממקום כלשהו. בתדביר אנו משתמשים ב"תיבות האכלה" איכותיות ביותר אשר מעניקות תוצאות מצוינות תוך שמירה מתמדת על בטיחותם של הלקוחות. קוביות הרעל הינן ייעודיות למכרסמים אותם אנו רוצים להדביר השימוש בשיטה זו חוסך שימוש בחומרים כימיים מזיקים. הדברה ביולוגית  זוהי הדברה שכל אחד יכול לעשות  והיא מבוססת על עקרון של  "שרשרת המזון", לדוגמא כאשר ישנה בעיה של עכברים וחולדות ניתן למקם במקום הנגוע חתול. כפי שידוע  העכבר ממוקם מתחת לחתול בשרשרת המזון. ובכן אנו נעזרים בקיומן של חיות מסוימות בכדי להרחיק אחרות. בתדביר ניתן לקבל ייעוץ מקצועי בנושא הדברה ביולוגית. טכנולוגיות ניטור בעזרת טכנולוגיות הניטור (מלכודות דבק, מלכודות הכוללות מזון טבעי של המזיק) ניתן לזהות ולאתר נגיעות באתרים שונים- מפעלי מזון, משרדים, בתי חולים וכן זיהוי של סוגי מזיקים. בתדביר מבטיחים יכולת ניטור מקצועית ומדוייקת ולאורך זמן רב.ישנה חשיבות רבה לבחירת השיטה בה תבוצע ההדברה/ ההרחקה שכן היא המשפיע העיקרי על השגת תוצאות. לכן במצב בו נתקלתם במזיקים מכל סוג יש לפנות לגורם מקצועי על מנת שיפתור את הבעיה בצורה יעילה ובטוחה. לפרטים פנה עכשיו לתדביר!

...
...

צרו איתנו קשר:

שלח

שם

*

פרטיך התקבלו בהצלחה!

תוכן ההודעה

טלפון

*

אימייל

*

 

תדביר

 

נייד: 052-8149750 \ 054-2211422
משרד: 04-6991195

פקס: 1534-6991195
דוא"ל: 
info@tadbir.co.il
כתובתנו: מושב כרם בן זימרה,

ד.נ. מרום הגליל 13815

חפשו אותנו בפייסבוק

בניית אתרים - Codenet

שלח

שם

*

פרטיך התקבלו בהצלחה!

תוכן ההודעה

טלפון

*

אימייל

*

צרו איתנו קשר: